Słowiańskie korzenie…
“Na słowiańskiej góry szczycie
Na obczyźnie najbardziej zagrożone jest poczucie naszej tożsamości. Kim jesteśmy? W proces integracji ze społeczeństwem kraju, w którym życjemy, wkładamy na codzień ogromny wysiłek. Jednak w zaciszu domowym często odzywa się tęsknota za tym, co nieodmiennie kojarzy nam się z Ojczyzną – polska mowa, polskie smaki, polskie zwyczaje…
“To, co łączy nas wszystkich bez względu na różnice światopoglądowe to kultura, w której wyrośliśmy. Tradycje i zwyczaje proste jak powszedni chleb były w Polsce jak powietrze, którym oddychaliśmy. Tu, w kraju naszej emigracji pamięć o nich może objawić się w postaci tęsknoty za krajem. Czegoś tu nam czasem brak, pozostaje w nas jakaś wyrwa, jakieś puste miejsce. I wtedy zadajemy sobie pytanie: Czy to jest moje miejsce? Kim jestem? Dlaczego jestem inny?
To są właśnie pytania o tożsamość. Integracja z obcą kulturą to proces bardzo powolny, na który potrzeba pokoleń. A poczucie braku przynależności może odbić się niekorzystnie na naszej psychice. Dlatego właśnie szukamy kontaktu z innymi rodakami, szukamy miejsc w których obecna bedzie Polska.
Nasze Stowarzyszenie stara się wyjść naprzeciw tej powszechnej potrzebie Polaków na emigracji. Stąd projekt “Słowiańskie korzenie”, który przypomina o polskich tradycjach, zwyczajach i obrzędach ludowych. Nawet tu, z dala od rodzimego kraju, możesz utopić Marzannę w oczekiwaniu na wiosnę, zrelaksować się na wiosennej Majówce, poszukać Kwiatu Paproci podczas magicznej Nocy Sobótkowej i zadumać się nad przemijaniem w wieczór Dziadów. Dzięki temu możesz chociaż czasami poczuć się znów jak w domu…
Serdecznie zapraszamy na wydarzenia kulturowe organizowane przez nas cyklicznie co roku, poczuj na nowo słowiańskość swojego pochodzenia i dobrze baw się razem z nami!